Once Upon A Time cephesinde sezonun ikinci yarısı için yeni haberler peşpeşe çıkarken, ilk yarısının nereye varacağı ve nasıl sonuçlanacağı kafalarımızda henüz soru işareti. Regina’nın annesi Cora’yı oynayan Barbara Hershey ile Peter Pan’ı oynayan ve en son Heroes:Reborn’da izlediğimiz Robbie Kay’in sezonun ikinci yarısında bizlerle olacağı haberini verip, dün akşam yayınlanan Once Upon A Time 5. sezon 7. bölüm “Nimue”ye dönelim. 

once-upon-a-time-5-sezon-7-bolum-filmloverss

***Yazının bundan sonrası Once Upon A Time 5. Sezon 7. Bölüm’e dair keyif kaçırıcı detaylar (spoiler) içerir.***

İngiliz büyücü Merlin, Arthur’un zamanından tam 1000 yıl önce neden Spartacus gibi giyinip çöllerde koşar anlayabilmiş değilim açıkçası. Çölde kutsal kaseyi bulup büyü gücünü alması da ayrı enteresan olmuş. 5 sezondur türlü hikayeleri birleştirdiler, bazısında ziyadesiyle başarılı oldular ama bu kez çok da içime sindiğini söyleyemeyeceğim bu kısmın. Ayrıca bu bölüme, bize görgü kurallarını hatırlattığı için de teşekkür ederim. Su içmek için izin almadan saldıran kişi kelimenin tam anlamıyla “patladı”. Ama yılların Merlin’i çok naif, kibar ve zarif bir kişilik olduğundan su içmeden önce izin istedi, kutsal kase de onu büyü gücü ile ödüllendirdi. Yalnız, sınırlı büyü gücü desek daha doğru olur sanırım. Gelecekten çok olasılıkları görüyor, Nimue’yi tanıştığı andan itibaren okuyamıyor, karanlık tarafı yenebilecek hiç bir numarası yok. Halbuki Nimue’nin ne kadar hırslı, intikam arzusuyla gözü dönmüş ve her an kazık atabilecek bir yapıda olduğunu anlamak için büyü gücü gerekmiyor pek de.

Sezonun başından beri merakla beklediğimiz, yollarını gözlediğimiz Nimue ile sonunda tanışabildik. Hikaye tam da tahmin ettiğimiz gibi. Karanlık Olanlar’ın ilki, Merlin’in büyük aşkı Nimue çıktı. Hikaye biraz tanıdık, adam kadınla tanışır, kadına aşık olur, beraber olmalarına tek engel kadının tam da arzuladığı şeydir, adam kadın için her şeyden vazgeçebilecek duruma gelir, kadın adamı çoktan arzuladığı şey için feda etmiştir bile ve yolları sonsuza kadar ayrılır. Umalım da Captain Swan’ın sonu da böyle olmasın. Hook, Killian haline döndükçe başka hiç bir romantik çifte ihtiyaç yok bu dizide. Tek başlarına bile dizideki romans kısmını götürebilirler diye düşünüyorum. Emma ile veda sahneleri oldukça romantikti. Sadece Merlin’in sapık gibi onları izlemesini anlamlandıramadım. Hook, Emma’ya yüzüğünü verirken, Merlin şüpheli şekilde onları izliyordu. Bir sonraki sahnede Merlin, Nimue’ye yüzüğünü verirken de Vortigan şüpheli şekilde onları izliyordu. Altından daha fazla şey çıksın istemiştim ama sadece Karanlık Olan ve sevdiği kişi vurgusu yapmışlar. Karanlık Olanlar aşk düşmanı olabilir mi acaba?

Once Upon A Time 5. Sezon 7. Bölüm: Kötüye Dinlenmek Yok!

Once Upon A Time evreninde kötülük dur durak bilmiyor, kötüler hiç bir zaman dinlenmiyor. Ama Karanlık Olan olmak sizce de çok kârlı bir iş değil mi? Kimselerin kavuşamayacağı güce sahipsin, her istediğini yapabiliyorsun, ölümsüzsün. Bunun yanında Kurtarıcı Olanlara ne veriyorlar? Hiçbir şey! Sevdiklerini tehlikeye atmamak için uzak duruyorsun, karanlık içine giremesin diye kimseyi öldüremiyorsun, ölümsüz değilsin. Bir de Arthur gibi, amaçsız sürüngenler var. Ben Arthur’un iktidarsız olabileceğini düşünüyorum. Sezonun başından beri ne kadar fallik gönderme varsa hepsi onun sahnelerinde oldu ve sık sık kendisinin “yarım bir insan” olarak görülmesiyle ilgili şikayet ve endişelerini paylaştı. Tam bir deli ve büyük hayal kırıklığı oldu. Onun hakkında başka ne düşünebiliriz bilmiyorum. En saçma anda, hikayeyi karıştırdı yine, Excalibur’un hançerle birleşmemesine neden oldu ve Merlin’i kendi etkisi altına aldı. Teşekkürler Zelena! Zelena’dan daha azını beklemiyorduk zaten, illa bizleri kızdıracak bir hamle yapması gerekiyordu.

Tabii saf Merlin, Kurtarıcı ve İyileştirici Merlin, Nimue için her şeyden vazgeçerken, Nimue’nin onun arkasından kutsal kaseden su içtiğini nereden bilebilirdi? Demek ki kutsal kase sandığım kadar önem vermiyormuş kibarlığa. Ölümsüzlüğü Merlin gibi ben de tercih etmezdim ama Nimue’nin hırsları o yöndeymiş. Merlin büyü gücünü kaybedip ölümlü bir insan olsaydı Nimue onunla kalmazdı zaten, o kadar hırslı bir kadın mutlaka eş güçte başka birini bulurdu. Ölümsüz olduğunu amaçsızca gizleyen Nimue intikam hırsına yenik düşüp Vortigan’ı öldürünce hemen Karanlık Olan’a dönüştü. Ya o ya da Merlin Excalibur’la ölecek diye düşünüyordum ama Dark Emma’nın konuştuğu versiyonu ete kemiğe bürünebilir mi bilemiyorum. Ondan sonra başka biri Karanlık Olan olduğuna göre ölmüş olması gerekir. Merlin’i sadece Excalibur etkisiz hale getirebiliyorsa ve 6 hafta önce bir araya getirilmedilerse Merlin hala yaşıyor olabilir ya da Merlin’i başka bir yere hapsetmiş olabilirler. Emma’nın gözlemleri doğruysa ve Nimue hala Merlin’i seviyorsa, kim bilir belki hikaye biterken Nimue’yi de aklayıp Merlin ile kavuşturabilirler. Aslında Vortigan’ın kökenleri ile ilgili daha fazla şey öğrenmek isterdim. İlk Karanlık Olan Nimue ise, Vortigan kimdi?

Captain Hook, Prince Charming ve Robin Hood’un üç silahşörlerine Dartanyan olan, sezonun tek akıllı insanı Regina, kız kardeşini susturan büyüyü tekrar yapmayı unutmasaydı keşke. Bu arada Lancelot nerede? Evet kötü bir oyuncu ama boşuna mı kurtardılar onu o hapishaneden? Merida’yı kurtarmak için bir yem olduğunun farkındayız da bu kadar gözümüze sokmasalardı keşke.

Yine J-Mo’yu övmeden bitirmemeliyiz bu haftanın yorumunu bence. Ormandaki macerası boyunca korku dolu gözleri ve Nimue’nin tüm yoldan çıkarmalarına direnirken alnında çıkan damar kendisini bir kez daha takdir etmemi sağladı. Once Upon A Time 5. sezon bana yıllar sonra J-Mo sevdirdi.

Emma belki de ormanda yürürken Merlin’e söylediği gibi Aydınlık bir Karanlık Olan olmanın yolunu bulmuş olabilir mi dersiniz? Kendisini tüketmeden, herkesin iyiliği adına kötüymüş gibi görünüyor olabilir mi? Neticede onu hala çok büyük bir kötülük yaparken görmedik. Önümüzdeki bölümde Dark Emma’nın planı açıklanıyor gibi. Aşağıdaki fragmanla sizi başbaşa bırakmadan önce, önümüzdeki hafta yayınlanacak bölümün 2 bölüm uzunluğunda olduğunu da belirtmeden geçmeyeyim.

https://www.youtube.com/watch?v=uVRfaZt2GIE

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi