Önceki Sayfa1 / 5Sonraki Sayfa

Metro Goldwyn Mayer (MGM)’ın logosunun oluşum süreci ve maskot Leo’nun ünlü olma yolunda başından geçenleri sizler için derledik.

Bir filmin Metro Goldwyn Mayer (MGM) yapımı olduğunu anlamak kolaydır; filmin başında heybetli kükremesiyle seyirciyi selamlayan aslan ile hem filmin MGM’e ait olduğunu öğrenir, hem de izlemek üzere olduğumuz film için havaya girmeyi başarırız. Peki, yüzlerce defa görmemize rağmen, MGM logosu hakkında ne biliyoruz?

alfred-hitchcock-leo-the-lion-filmloverss

MGM filmlerinin ünlü sembolü kükreyen aslanın görüntüsünün ilk olarak sessiz kaydedilmesi planlanıyordu, ancak çekimler sırasında Boris Regina ve Karl Maninovsky adında bir çift hırsızın sete girmesi ile durum değişti. Aslan kükremeye başladı ve hırsızları canlandıran oyunculara saldırdı. Hırsızlardan biri hastane yolunda hayatını kaybederken diğeri kaçtığı sırada olay yerine yeni gelen bir polis arabası ile çarpıştı. Aslan ertesi gün eğitmeni ve onun iki asistanını öldürdü. Çekimler sırasında ise Alfred Hitchcock vardı.”

Sinema tarihinde bir ikon haline gelen bu maskotun arkasında yatan hikaye tahmin ettiğimizden de uzun. Tarihi kükremesi kaydedildikten bir gün sonra eğitmenini öldürmesi gibi yıllardır insanların kafasını meşgul eden söylentiler bir yana, MGM aslanlarının birbirinden ilginç hikayeleri var.

“MGM Aslanı Leo” olarak tanınan aslanı, ilk beyazperdeye yansıdığı 1917’den günümüze kadar pek çok defa değişti. Biz de sizler için ikonun oluşum süreci ve ihtişamlı görüntü ve kükremeleri ile beyazperdede yerini alan MGM aslanlarının hikayesini sizler için bir araya getirdik.

leo-the-lion-1-filmloverss

1917’de reklamcı Howard DietzSamuel Goldwyn‘in sahibi olduğu Goldwyn Picture Corporation için Leo The Lion (Aslan Leo) logosunu tasarladı. Mezun olduğu Columbia Üniversitesi’nin spor takımı The Lions‘dan ilham alınarak oluşturulan logo; Goldwyn Pictures‘ın Metro Pictures ve Louis B. Mayer Pictures‘la ortak olması ile birlikte, yeni kurulan Metro Goldwyn Mayer (MGM)’ın logosu haline geldi.

Sessiz Maskot: Slats (1917-1928)

mgm-aslan-slats-filmloverss

Her şey 1917-1928 tarihleri arasında her MGM filminden önce seyircinin karşısına çıkan ilk MGM aslanı Slats ile başladı. Slats, MGM’in 1924-1928 sessiz filmlerinin açılışında boy gösterdi. Henüz kükremesi duyulmasa bile Slats’in görüntüsü, MGM’in tanınmasında büyük rol oynadı. Slats hakkında ilginç bir bilgi, öldüğünde eğitmeni Volney Phifer’ın arsasına gömülmüş olması.

Önceki Sayfa1 / 5Sonraki Sayfa
Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi