Karlar Ülkesi

Karlar Ülkesi
Okur Puanı

Disney Animasyon Stüdyoları’ndan sinemalara servis edilen 2010 tarihli “Karmakarışık” (Tangled) belki o dönem gişede aradığını bulamamıştı ama Disney’in izleyeceği yol hakkında bir fikir vermişti. Pixar’ın Shrek serisi üzerinden masal dünyasına yaptığı atıflar, Disney ile yaşanan birleşmeden sonra kaldığı yerden devam ediyor. Hans Christian Andersen’in “Karlar Kraliçesi”nin uyarlaması “Karlar Ülkesi” (Frozen), 10 yıllık sancılı bir sürecin ardından gösterime girdi.

Film, Arendelle Prensesi Elsa ile kız kardeşi Anna’nın öyküsünü anlatıyor. Doğuştan gelen özelliği nedeniyle dokunduğu tüm nesneleri buza çeviren Elsa, kraliyet tacını taktığı gün neden olduğu olaylardan ötürü Kuzey Dağı’na kaçar. Fakat bu kaçış, Arendelle için felaketi beraberinde getirir. Anna hem ülkelerini kurtarmak hem de Elsa’ya ulaşmak için aşık olduğu genç prens Hans ve buz satıcısı Kristoff’un yardımıyla Kuzey Dağı’na doğru yolculuğa çıkar.

Andersen’in masalının serbest bir uyarlaması olarak okunabilecek filmde dikkat çeken ilk unsur bir animasyonun olmazsa olmazı sanat yönetiminin kalitesi. 2004 tarihli “Kahraman İnekler” in (Home on The Range) uğradığı fiyaskodan sonra görevine son verilen sanat yönetmeni Michael Giaimo, mükemmel bir geri dönüşe imza atıyor. İskandinav mitolojisinden neredeyse hiç beslenilmemiş olmasına karşın Arendelle karlar altında kaldıktan sonra film, görsel bir şölene dönüşüyor. Bu görselliği, işitsel şölenle birleştiren unsur olarak şarkılar oldukça başarılı. Özellikle Elsa’yı seslendiren IdinaMenzel’in performansı üst düzeyde. Bu noktada yarım saate yakın bir süresi modern ve geleneksel ezgileri birleştiren bireysel ve koro performanslarından oluşan “Karlar Ülkesi”nin, Disney rönesansı olarak adlandırılan 90’lı yılların ışıltılı dönemini yansıttığını söyleyebilirim.

Frozen - Filmloverss

“Karmakarışık” ve “Cesur” (Brave) gibi filmlere benzer şekilde kadın karakterlerin ağırlıkta olduğu filmin feminist özellikler taşıdığını söylemek zor. Hikaye her ne kadar Elsa ve Anna üzerinden kurulsa da klasik Disney tutuculuğu kendini hissettiriyor. Senaryoya tek başına imza atan Jennifer Lee, özellikle Elsa karakteri üzerinden kadının bireysel mutluluğu ile toplumsal sorumlulukları arasındaki ince çizgiyi ele alıyor.Bu ayrımın uzlaştırılması yoluna gidilse de sorumluluk duygusu üzerinden bireyin kişiliğinin törpülenmesi daha çok ön plana çıkıyor. İkincil plana atılan Hans ve Kristoff’un ise kadın ağırlıklı kurulan hikayede tökezlediğini söylemek mümkün. İki karakter arası yaşanması beklenen gerilim, animasyonlara yabancı olmayan izleyiciler için fazlasıyla tahmin edilebilirken düğümlenen anlatının çözümlenmesi, tesadüflerle ve fazlasıyla hesaplanmış dönüşümlerle gerçekleşiyor. Sven ve Olaf gibi başarılı yan karakterlerin rol çalmaları bu noktada kabul edilir bir hale geliyor. “Karlar Ülkesi”nin en önemli eksiği, kadın merkezli anlatıya öykünme çabalarının biraz amatör durması.

Geçen yıl “Oyunbozan Ralph” (Wreck-ItRalph) ile kalpleri kazanan Disney, “Karlar Ülkesi” ile belki aynı derecede etkili bir film yapamamış olsa da gelenek ile modernizmi birleştiren yapısıyla yeni bir rönesansın habercisi olarak görülebilir. 

3 Yorum

  1. alev karal 09/05/2014 at 17:24 - Reply

    Bence oldukça eğlenceli bir animasyon filmiydi.Benim için animasyon filmleri gerçekten büyük bir önem taşır ve emin olabilirsin senden daha çok film (animasyon) izlemişimdir.Kadın sorumlulukları falan bunlardan bahsetmişsin ama abartmayalım bu bir FİLM.Oyunbozan Ralph filmine bin basan bu film en üst düzeyde.Idina Menzel ise Elsa karakterini resmen baştan yaratmış.Seni kutlarım Indina.Ve lütfen yorumların için biraz gerçekçi olmayı dene bu güzel ve eğlenceli kulağa ve göze hitap eden filme eksiği var dememelisin.

  2. anna frozen 26/06/2014 at 11:11 - Reply

    bence inanılmaz ve güzel film oyun bozan ralp bir hiç kalır yanında bnce çünkü bu filmi 7den 70 e herkes izledi bn bu filmi gerçektende17 18 kez izledim şarkıları baştan sona bilirim sen bu emeği göz ardı edemezssin adamlar animasyonları için2 yıl uğraşmış ve 2000 farklı kar çizmiş zaten 50 kardan sonra fikir tükenir o elsanın hareketlerini yapabilmek için 1000 3000sadece çeyreğine bu kadar çizmiş ve disneyi eniyi filmi olarak meydan okuyor bnce çizgi filimlere

Yorum yazın