Dünya’nın en ünlü online sinema platformu IMDb, bir filmin yönetmen senarist ya da başrolünün kadın olmasına olup olmamasına göre belirlenen F rating isimli yeni bir sıralama formatı geliştirdi. 

Bildiğiniz üzere Hollywood’ta uzun yıllardır süregelen kadın-erkek eşitsizliği son yıllarda yüksek sesle dile getiriliyor ve sinema dünyasındaki pek çok isim bu sosyal eşitsizliği bir an önce sonlandırmak için elini taşın altına koymaya devam ediyor.

Öte yandan Dünya’nın en ünlü online sinema platformu IMDb de bu konudaki farkındalığı arttırmak amacıyla yeni bir sıralama türü geliştirdi. Holly Tarquini tarafından ‘Female’ kelimesinin baş harfinden yola çıkarak F rating olarak belirlenen bu yeni sıralama formatı, filmleri yönetmen, senarist ya da içerdiği önemli karakterlerin kadın olup olmamasına göre sınıflandırıyor. Tarquini’nin kadınların kamera önünde ve arkasında ne kadar yer aldığının insanlar tarafından fark edilmesi amacıyla yapıldığını söylediği F-rating, kadın-erkek eşitsizliği konusunda atılmış önemli bir adım olarak görülebilir.

american-honey-filmloverss

F rating’ten Triple F alan Filmler Arasında American Honey Yer Alıyor

Şu anda IMDb’nin veritabanında F rating olarak etiketlenen 21800 film yer alıyor. Kadın yönetmen senarist ve başrol oyuncusu içeren filmlerin Triple F aldığı sıralama türünde Triple F alan filmler arasında geçtiğimiz yılın sevilen filmlerinden American Honey‘in yanı sıra Frozen, Metropolis, Bridget Jones’s Baby ve The Girl on The Train gibi filmler de yer alıyor.

Holly Tarquini son olarak şunları söylemiş: ‘Bizim esas amacımız F ratingin önemsiz olduğu bir safhaya ulaşmak çünkü beyazperdede gördüğümüz filmlerin yaklaşık yarısı insan populasyonun yarısını kaplayan bir topluluğu temsil etmekten uzak.’ Umarız ki bir gün gerçekten de Tarquini’nin bahsettiği konuma erişebiliriz.

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi