Önceki Sayfa1 / 7Sonraki Sayfa

Cinsiyetçilik, ageizm ve kadın düşmanlığı Hollywood’un altın çağından beridir sürekli artış halinde devam ediyor. Özellikle son zamanlarda Maggie Gyllenhaal, Nicole Kidman, Emma Thompson gibi pek çok Hollywood yıldızının bu koşullar altında çalışmanın zorluklarını dile getirmeleriyle daha da göz önüne taşınan bu konu ile biz de yine Hollywood’un sınıfta kaldığı 7 seksist film sahnesini bir araya getirdik!

Hollywood’un Sınıfta Kaldığı 7 Seksist Film Sahnesi!

Skyfall

james-bond-seksist-filmloverss

Sahne: James Bond (Daniel Craig), Sévérine (Berenice Marlohe) duştayken arkasından gizlice yanaşır ve sevişmeye başlarlar.

Neden Seksist?: Şu su götürmez bir gerçektir ki James Bond serisinin tüm filmleri sinema tarihinin en cinsiyetçi filmleri arasında yer alır. Her ne kadar Daniel Craig‘in geçtiğimiz günlerdeki açıklamaları ile Bond’un eskisi kadar cinsiyetçi ve kadın düşmanı olmadığını söylese de bunun fazla iyi niyetli bir açıklama olduğunu son film Skyfall ile de detaylıca görmüş olduk. Sévérine’in filmde mizojini ögesi olarak gösterilmesi ve amacını tamamladıktan sonra öldürülmesi serinin cinsiyetçi ve kadın düşmanı tavırlarının hâlâ yoğun şekilde devam ettirildiğinin göstergesi.

Önceki Sayfa1 / 7Sonraki Sayfa
 • Analog Paralysis

  Sözü edilen kavramlara tam olarak hakim olmadan popüler iki üç film üzerinden okuma yapmaya çalışmak. Son dönemde saniyede bir bu tip listeler çıkaran malum siteler gibi bari orijinalinden çeviri falan yapın.

  Liste yapmak için liste yapıp, zorladıkça zorluyorsunuz.

  “İçinde ‘seks’ kelimesi geçen yazı satar” kafasından başka bir şey değil bu.

 • Oguz T

  Pek katılmıyorum buradaki konuya. Sanırım “kadınları böyle göstermek” gibi bir düşünceye saplı kalmaya bütün kadınlar bayılıyor(bam etiket. cinsiyetçi bir söylem oldu değil mi?) . Ama filmlerin gerçek hayattan esinlendiğini kabul etmemiz gerek. Gerçek hayatın filmlerden değil. Şimdi burada arasak erkek karakterlerin küçük düştüğü, kadınların onlara karşı baskın geldiği bir çok sahne çıkarabiliriz. Bunların arkasına yüz milyonlarca anlam koyup proteste eden bir adam göremedim şimdiye kadar. Ama olay kadınlar olunca herkes deliriyor. İnsanlar robotik sistemle işlemiyorlar. Yaşantımızda bir sürü şaşırtıcı olaylar oluyor. Eğer bir anlam ifade eden filmler istiyorsak, bunu fanatizmle karşılamamak gerek. Konudaki örneklerden kendi tecrübelerimi harmanlamak istiyorum. Kendim 20 yaşındayım bu arada.

  1- Lezbiyen bir kız arkadaşımın, bir erkeğe aşık olduğuna şahit oldum. Olay kimlikten ibaret değil. Duygulara tam bir isim ya da anlam koyamazsınız.

  2- Üniversite sınavına 2.hazırlanma yılımda şuanki sevgilimle tanıştım. Kendisi lise son sınıftı. 17 yaşındaydı(şuan reşit). Ne demek istediğimi sanırım anladınız.

  3- 3 yaşından beri tanıdığım bir arkadaşım 8 senelik sevgilisi onu aldatınca 2.5 ay depresyondan çıkamadı. Ve sonunda intihar etti. Twilight ise sadece bir film. Kadınların imajımı zedelendi inanın çok üzüldüm.

  Jurassic World de komedi unsuru olarak ön plana çıktığını düşünüyorum. İzleyen kimsenin “ehehehe bakın kadınlar ne aptal topukluyla geziyo hala orada burada”gibi sözler sarfetmediğini ve düşünmediğini biliyoruz.

  Bu düşüncenizle ilgili yakın zamanda yayından çekilen bir çay reklamı olmuştu. Bak ona cinsiyetçi diyebilirim. Direk kadınlara yönelikti. Tepkilerle yayından da kaldırıldı.

  Yani bunu yapan direk bir film olur, anlaşılır. Kendini belli eder o zaten. Hayatınızın keyfini çıkarın o yüzden.

  (not:Twilight’ın yazarının kadın olduğu bilip de, liste de görmek zaten ilk wtf yapan şeydi)

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi