Önceki Sayfa1 / 10Sonraki Sayfa

Voyna i mir (1966) – Leo Tolstoy (Savaş ve Barış)

Sergey Bondarchuk’ın toplamda 7 saati aşan ve tüm zamanların en büyük bütçeli filmlerinden biri olan Voyna i mir (Savaş ve Barış), Tolstoy’un aynı adlı romanından uyarlanan destansı bir yapım. Özellikle savaş sahnelerinde 120 000 kişilik dev bir figüran ordusu kullanıldığını söylersek sanırım ne derece görkemli bir eserden söz ettiğimizi anlayabilirsiniz.

1812-1820 yılları arasında Napolyon Savaşları’nı hikayeye arka plan olarak seçen kitap, dönemin burjuvazisini tüm çıplaklığıyla resmederek Bezukhov ve Natasha’nın hikayelerine odaklanıyor. Orijinal hali 4 cilt ve yaklaşık 2000 sayfadan oluşan dev eser, Rus Edebiyatı içindeki en çarpıcı örneklerden biri.

Sovyetler Birliği’nin kuruluşundan itibaren sinemaya olan yakın ilgisinin zirve yaptığı film, devletin sıkı sansürüne ve tamamıyla halka hitap etmesi düşünce yapısına rağmen hem görsel hem de kurgusal anlamda sanatsallığın bir an için bile elden bırakılmamasıyla sinema tarihine geçmeyi başarmış.

Önceki Sayfa1 / 10Sonraki Sayfa
Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi