Ekibimiz

Utku Ögetürk

Genel Yayın Yönetmeni

1985 yılında İstanbul’un Bakırköy ilçesinde doğdu. Filmlerle ilgili yorumlarını paylaşmak amacıyla açtığı blogu, sinemasever dostlarıyla paylaşarak, FilmLoverss’ın kurulmasını sağladı.

Ecem Şen

Sorumlu Yazı İşleri Müdürü

Birkaç yıldır kendi kısa filmlerini çekmek ve sektörün küçük bir parçası olmak dışında, ona asıl keyif veren eylemin sinema üzerine okumak, izlemek ve yazmak olduğunu keşfetti ve kendini sosyoloji yüksek lisansı eşliğinde akademisyenlik fikriyle sarıp sarmaladı. En önemlisi sınırlandırılmaktan bıkmış bir kadın olarak kendisini belli çizgiler içinde tanımlamayı sevmese de, feminizm şemsiyesi altında iç huzurunu yakaladı. Çalışmalarını da bu minvalde kadın ve sinema, sinemada kadın temsilleri ve kadının yeniden sunumu üzerine şekillendirmekte.

İbrahim Cem Özsefil

Haber Departmanı Sorumlusu

1994 yılında Gaziantep’te 3 kardeşin en küçüğü olarak doğdu. Sokaklarda top oynayarak geçen ilkokul döneminden sonra Gaziantep Anadolu Lisesi’nde geçen 4 yılda hayatı tanımaya başladı. Eğitim hayatı kaos kenti İstanbul’da, İstanbul Teknik Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümünde devam etmekte. Basketbol oynar, NBA takip eder, Kurban ve Behzat Ç. hastasıdır.

Elif Barış

Editör

Elif Barış 1991 yılında sıkıcı bir yılbaşı sabahı İstanbul’da dünyaya geldi. Bir akşam televizyonda izlediği Geleceğe Dönüş’ün ardından önce kaykaya sonrasında ise sinemaya aşık oldu. Kayamayacak kadar sakar olduğunu fark ettiğinde ise sinemaya çoktan tutulmuştu. Geçmiş zaman kipine göre yaşamayı misyon edinen biri olarak milenyuma karşı mesafesini hep korudu. 90lar sinemasının örneklerini ise tekrar tekrar izlemekten hiçbir zaman vazgeçmedi. Sonra zaman geçti… sinema okuma hayali kurarken, kendisini Siyaset Bilimi’nden mezun olmuş buldu. Onun için sinema; dünyayı değiştirecek tek şey.

Damla Durmaz

Dizi Yazarı

1989 yılında Denizli’de doğdu. Boğaziçi Üniversitesi İlköğretim Matematik Öğretmenliği bölümünü bitirdi. Halen İstanbul Teknik Üniversitesi Ekonomi bölümünde yüksek lisans yapmakta. Güne müzikle başlar, günü müzikle kapatır. Gece yaşamayı, gündüz uyumayı sever. Sinema ile dünyayı unutur haliyle. Tüm bunlardan artakalan vaktinde ise küreselleşmeye inat azimle akademisyen olmaya çalışır.

Gizem Çalışır

Sinema Yazarı

İlk sinema deneyimini 6 yaşındayken babası ve dayısıyla birlikte gittiği Aslan Kral filmiyle yaşadıktan sonra, büyülü fenerin etkisinden hiç çıkamadı. Bir ara astronot olma hayalleri kursa da, bu heves çok uzun sürmedi. Lise yıllarında arkadaşlarından topladığı fotokopi paralarından artakalanlarla kendine küçük de olsa bir film arşivi oluşturmaya başladı (Sonuçta hayırlı bir iş yaptığını düşünüyordu ☺). Lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü’nde - nam-ı diğer ÇEKO – tamamladıktan sonra, varoluş amacı olarak gördüğü sinema tutkusunu, İstanbul Üniversitesi Radyo-TV-Sinema Bölümü’ndeki yüksek lisans eğitimiyle gerçekleştirdi.

Hazan Özturan

Sinema Yazarı

2010 itibariyle Galatasaray Üniversitesine başlayınca, Beşiktaş’ı pek sevdi. İlkokulda oynadığı tiyatro oyunu vesilesiyle tanıştığı Küçük Prens ilk aşkı. Daha sonralarda Chuck Palahniuk eserlerine vuruldu. Pek çok koleksiyonu var; gazoz kapağı, kartpostal, eski araba reklamı, bardak altlığı, eski para, kitap ayıracı, plak ve daha bir sürü şey biriktiriyor. Ama en değerli koleksiyonu insanlar ve onların hikayelerinden oluşmakta. Arada bir senaryo ve hikaye yazıp, yazdığı hiçbir şeyi beğenmeyip, onları kimsenin ulaşamayacağı bir yerlere saklama huyu da var.

Osman Karakülah

Sinema Yazarı

Osman çocuğun ölüm ile imtihanı 92 yılının mayıs ayında Antalya'da başladı. Sonuçta doğduğu anda ölümle son bulacak bir geri sayım saatinin düğmesine basılmıştı. Fakat altı yaşında bir gün ablası sevgilisi ile yalnız kalmak için onu tek başına sinema salonunda bırakınca bu çocuğun hayatı değişti. O an ölümden nasıl kaçacağını öğrendi ve sinemaya olan aşkı başladı. O şu an akademik kariyeriyle cebelleşirken ve hala ölümden korkarken ölümsüzlüğü, aşkı ve huzuru sinemada buluyor.

Ayca Yönyül Ögetürk

Sinema Yazarı

Balıkesir’in küçük sahil kasabası Akçay’da doğdu. Yazlık Sinema kasabaya gelene kadar film tutkunu ailesi tarafından ayda bir defamutlaka İzmir’e sinemaya götürüldü. Filmsever anne-baba dönemin vizyon filmlerini izlerken kendisi tek başına bir başka salonda animasyon filmleri izlemek suretiyle sinemayla tanıştı. “Jurassic Park”la farkına vardığı sinema büyüsüne kapıldığı ilk günden beri bulduğu her filmi izliyor, eski Türk filmlerini ezbere biliyor. Ağustos 2011’den bu yana sadece film izlemeyen aynı zamanda sinemayı kendince yorumlayan FilmLoverss kurucu-yazarı.

Batu Anadolu

Sinema Yazarı

1986’da, Ankara’da bir hastane odasında hayatının senaryosunu yazmaya başladı. Yedi yaşındayken ilk kez girdiği sinema salonunda beyazperdeden çok projektörden yansıyan ışığa hayretle bakarken yakalandı. Özel televizyonların emekleme döneminde ailecek izlenen filmlerde Chucky’den korktu, Frank Drebin’le güldü. Zamanla artan sinema sevgisi, vizyon günlerini iple çekerken tutkuya dönüştü. Perdedeki dünyanın bir parçası olabilmek umuduyla İstanbul Üniversitesi Radyo Televizyon Sinema Bölümü’nde okudu. Akademisyenliğe ilk adımlarını attığı bugünlerde derdini konuşmaktan ziyade yazarak anlatmaya çalışıyor, yazabilmek için daha çok okuyor ve izliyor.

Büşra Şavlı

Sinema Yazarı

1993 yılında İstanbul'un sıkışık binaları arasında doğdu ve çocukluğunun büyük bir kısmını Antalya'da geçirmiş olsa da hala kaybetme korkusuyla denize her girdiğinde saatlerce çıkmadan denizkızcılık oynamakta ısrarcı. Bit pazarından aldığı küflü zenit makinesiyle 15 yaşında fotoğrafa başladı ve zamanla sıkıcılaşmasına izin vermemek adına tutkusunu hobi olarak korumaya gayret etmekte. Sinematografiye olan büyük ilgisini ise sinema okumaya bahane olarak kullandı ama sektörde yer kapmaktan çok okumaya kapılıp üstüne bir de psikoloji çift anadalı yapıverdi. Genel olarak senaryo yazımı, film okumaları ve psikoloji öğrenimi üzerine yoğunlaşmış olsa da sol gözü -sağ bozuk çünkü- hala vizörün arkasından izlemeye çalışıyor dünyayı.

Cansu Baydar

Sinema Yazarı

Vefa Lisesi’ni bitirdikten sonra Bahçeşehir Üniversitesi’nde Sinema ve Televizyon okudu. Bu süreçte Berlin’de 4 ay sinema ve medya dersleri aldı. Oradaki mültecilerle birlikte kısa belgesel ve röportajlar çekti. Berlinli film prodüksiyon şirketleriyle çalıştı. Kurmaca film, belgesel ve reklam projelerinde, senaryo, reji, sanat asistanlığı ve sosyal medya deneyimleri oldu. Küçük yaştan beri çekmeyi, yazmayı, içindekini dışarı koymayı sever.

Ekin Can Göksoy

Sinema Yazarı

1987 yılında Bursa'da doğdu. ODTÜ'de mühendislik okuduysa da mesleği icra etmemeye yeminlidir. Sosyal bilimlerden çağdaş sanata, edebiyattan sinemaya savrulduğu post-mühendislik yıllarında bir öykü kitabı çıkarmayı başardı. Ancak, sinema yapma isteğini rafa kaldırmayı düşünmüyor.

Funda Özgür

Dizi Yazarı

1986 İstanbul doğumlu, okur, yazar, izler, planlar, yorumlar, konuşur. İletişim bilimine olan merak, ilgi ve sevgisini, bilgiyle pekiştirmeye karar verdiğinde, rotasındaki ilk durak olarak Aydın Doğan Anadolu İletişim Meslek Lisesi’ni tercih etti. Lisede gazetecilik eğitimi aldıktan sonra çetrefilli yolları aşarak İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünü bitirdi. Aynı fakültede bölüm üstüne yaptığı tezsiz yüksek lisans ona yetmeyince, yine aynı fakültede bir de Gazetecilik bölümünde tezli yüksek lisans yapmaya karar verdi. Sosyal medya üzerine çalıştığı yüksek lisansına, takip ettiği dizilerinden vakit kalırsa ite kaka devam etmeye çalışıyor. Arkadaşları onun bir dizi yiyicisi olduğunu ve ek iş olarak Hollywood muhtarlığı yaptığını düşünüyor.

Gözde Hatunoglu

Sinema Yazarı

38 yaşında, 2 çocuk, 2 kedi ve 1 köpek annesi, İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu, eski hoca, eski çevirmen, eski editör. Bir sürü şeyi eskise de sinema ve müziğe ve elbette edebiyata olan aşkı hep yeni. 100 yaşına da gelse sinemaya gidecek. Bir de mümkün olursa uzaya.

Halil İbrahim Sağlam

Sinema Yazarı

20 Temmuz 1989 yılında İstanbul'da doğdu. Sinemayla 16 yaşında ilgilenmeye başladı ve usta Yeşilçam yönetmenlerinden ders alarak kendini geliştirdi. Kısa metraj filmler yönetti ve senaryolarını yazdı. İstanbul Arel Üniversitesi’nin ve Erciyes Üniversitesi’nin “Sinema ve Televizyon” bölümlerinden mezun oldu. 2011’den bu yana sinema yazarlığı yapıyor. Güney Kore sinemasına ve polisiye romanlara özel bir ilgisi var. İlk uzun metrajlı filmini çekebilmek ve polisiye türündeki ilk romanını yayımlatabilmek için çalışmalarını sürdürüyor.

Oğulcan Kutluğ Kocabaş

Sinema Yazarı

92 yılının karlı bir kış gününde Ankara ayazına tepki olarak doğdu. Televizyondaki gri tavşanın ‘Naber cınım?’ diye sormasıyla başlayan tutkusunu devasa sinema perdesinde tanıdığı ormanlar kralıyla, karıncalarla pekiştirdi. Okumayı öğrenince bir gözünü kitaplara çevirdi ama diğer gözü her zaman sinemadaydı. Kitaplar ve filmlerle tanımadığı insanların yaşamına girdi, onlara güldü, onlarla üzüldü daha da önemlisi onları anlamaya çalıştı. Bir baktı ki karşılaştığı herkes ona hayatlarından birer sekans sunuyor; o ise izliyor, dinliyor, öncesini sonrasını kurguluyor. MEB eğitiminden paçayı kurtarmasıyla perdenin içine girebilmek adına Bilkent İletişim ve Tasarım bölümüne başladı, birincilikle bitirdi. Şuan hala okuyor, izliyor, kağıda döküyor; vazgeçecek gibi de gözükmüyor.

Melek Yeşilyurt

Sinema Yazarı

Boğaziçi Üniversitesi, Psikoloji bölümünde okudu. İnsanı ve hayatı anlama, anlamlandırma uğraşında bilimin katılığı yerine sanatın yaratıcılığından esin almayı tercih etti. Her ne kadar yaratım sürecine dâhil olamasa da, yaratının kendi anlam dünyası üzerine düşünmeyi, mümkünse yazmayı pek sever.

Okan Toprak

Sinema Yazarı

Askeri darbenin hemen ertesinde bir Eylül sabahı Ankara’da doğdu. Çocukluğu Mamak’ta geçti. İlkokula başladığında tek kanallı TRT’de 80’li yıllar boyunca “kuzucuklar”ına seslenen Adile Naşit, artık onlarla veda zamanlarını yaşıyordu. Siyasi haritada Doğu komşumuz halen Sovyetler Birliği’ydi. Değişimin hızlı yaşandığı yıllardı, ne de olsa Özal’lı yıllar bir başkaydı. Üniversite eğitiminin sonuna kadar Ankara’da yaşadı, o tarihten sonra geldiği İstanbul’da her Ankaralı gibi bir Ankara romantiği oldu. Sinemayla her zaman sıcak, samimi bir ilişkisi oldu. Yeşilçam filmleriyle başlayan bu ilişki, giderek derinleşti ve bugünkü halini aldı. Akademik hayata sinemayla devam etti. Sinemanın dünyayı değiştireceği fikrine şüpheyle baksa da onun dönüştürücü gücüne inanıyor.

Özge Yağmur

Sinema Yazarı

Işığın peşine düşüp fotoğraflar çekmeye başladığından bu yana hikayelerini perdeye yansıtacağı o an için yaşıyor.

Rıza Oylum

Sinema Yazarı

1984’te İstanbul’da doğdu. Kültür Üniversitesi’nde Türk Dili ve Edebiyatı (Burslu) bölümünde lisans eğitiminden sonra Türk Sinemasında Necati Cumalı Uyarlamaları isimli yüksek lisans teziyle Trakya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Türk Edebiyatı ana bilim dalından mezun oldu. Varlık, Virgül, Agora, RadikalGenç, Birgün, Cumhuriyet Kitap, Film Arası, Modern Zamanlar, Spot, Kitapçı, Sendika.org, Edebiyathaber.net, Tersninja.com, Filmloverss.com ve Sinemadunya.com gibi farklı yayın organlarında sinema ve edebiyat merkezli metinler yazıyor. Uzakdoğu Sineması, Rus Sineması, Alman Sineması, Ortadoğu Sineması, Sinema Dersleri ve Doksanlar kitaplarını yazdı. Türk Sinemasında Sosyal Meseleler kitabına, 2000 Sonrası Türk Sinemasında Devrimcilik Olgusu isimli makaleyle katkıda bulundu. Hâlihazırda Net Yayınları’nda ve Seyyah Kitap’ta editörlük yapıyor. Film Arası dergisinde köşe yazıları yazıyor.

Serdar Durdu

Sinema Yazarı

1984’te Sakarya’da doğdu. Çocukluk döneminde masallar ve çizgi filmlerle başlayan, edebiyatla şekillenen hikaye tutkusu, sinemayı keşfetmesiyle hayat çizgisini belirledi. Ege Üniversitesi’nde Sanat Tarihi okudu ama aklı hep sinemadaydı. Yazın sanatına duyduğu merakı, sinema tutkusuyla birleştirip, kendi blogunda başladığı sinema yazarlığı macerasına büyük bir heyecanla Filmloverss’ta devam etmekte. Bir gün, hayatının filmi 2001: A Space Odyssey’in şifrelerini çözeceğini umuyor.

Tolga Demir

Sinema Yazarı

Filmlerin gerçekçiliğini ve üstündeki etkisini farkettiğinde onların kölesi olmuştu bile. Dünyayı ve insanları keşfetmenin en güzel yollarından biri olduğuna inandığı sinemaya hep bağlı kaldı ve kalacağına söz verdi.

Zeynep Pınar Uçar

Sinema Yazarı

1995 yılı Nisan ayında şeker bayramından hemen önce doğdu. Bu olayı bir tesadüf olarak geçiştirmektense kendisinin de oldukça şeker olmasından dolayı olduğuna inanıyor, inandırıyor. Önceden kaydedilmiş hareketli görüntülerle ilişkisi her 90’lar çocuğu gibi durmaksızın pop müzik videoları izlemekle başladı. Yaş aldıkça zaman kaybı olduğuna inandığı için film izlemeyi sevmediğine karar verdi. Hal böyle olunca bu kararıyla oldukça paralel bir şekilde hareket edip hayatının dört yılını filmlere vererek Koç Üniversitesi Medya ve Görsel Sanatlar bölümünü büyük bir mutlulukla bitirdi. Tutarlı hareketler göstermediği gibi karar vermek konusunda da çok başarılı değil zira şimdilerde hakkında düşünmeyi, çalışmayı, konuşmayı ve yazmayı en çok sevdiği şey onu başka hayatlara ve dünyalara yolculuğa çıkaran filmler.

Berat Devecioğlu

İçerik Editörü

Küçük bir karıncanın hayatıyla sinemanın sonsuz evrenine giriş yaptı. Film kiralamak ile devam eden sinema deneyimi yaşının tutmasıyla her cuma akşam seansına yetişme serüvenine dönüştü. Bu sayede sinemanın nabzını tutmaya başlarken rakamlara hep çok dikkat etti. Şimdi ise hayatındaki kodlama ve sinemayı nasıl bütünleştirebileceğini planlıyor.

Ekin Limoncu

İçerik Editörü

1990 yılının nisan ayında Malatya'da dünyaya geldi. Babasıyla ritüel haline getirdikleri haftasonu film izleme kaçamakları sayesinde ´sinema´ ile tanıştı. Sinemanın büyülü atmosferine kendini küçük yaşta kaptıran Ekin sinemadan bir daha asla kopamadı. Eğitimini Marmara Üniversitesi Sinema Televizyon bölümünde tamamladı. Ilk izledigi filmi hala hatırlıyor, 26 yıllık hayatında hiçbir şey onu sinema kadar heyecanlandıramıyor. Fotoğraf gerçektir, sinema ise saniyede 24 kere gerçektir diye bir tanımda bulunmuştur Jean-Luc Godard, haklıdır.

Janset Atacan

İçerik Editörü

96'da adige bir ailenin garip bakışlı kızı olarak doğdu.İlk izlediği filmin Harry Potter ve Felsefe Taşı olduğunu iddia etse de, gerçek henüz 4 yaşındayken annesinin sinema arşivinden arakladığı Fosforlu Cevriye'dir.Sonraları Orta Dünya'yı keşfetmiş, okul müdürünü Sauron yerine koyarak hikayeler yazmıştır.Şu sıralar İstanbul Üniversitesi Gazetecilik bölümünde okumaya, Nevşin Mengü ve Esra Erol arasındaki fosforlu çizgide hayatta kalmaya çalışıyor.

Naci Köse

İçerik Editörü

1997 yılı sonbaharında İstanbul’da doğdu. Çocukluğunda en büyük eğlenceleri oyuncaklarıyla açığa çıkan hayal gücü ve annesiyle beraber izlediği animasyon filmleriydi. Sinemaya ilk gittiğinde 6 yaşındaydı. Harry Potter'ın büyülü dünyası ile birlikte sinemaya gitmek en büyük zevklerinden biri oldu. İzleyici olmayı her zaman sinema üzerine çalışmaya tercih etmiştir. Müzik dinlemek, kitap okumak ve düşüncelere dalmak diğer yapmaktan hoşlandığı şeyler. Düşünür, bakar ve dinler. Şu anda Sabancı Üniversitesinde ekonomi bölümü okumakla meşgul. Hem sinema aşkını hem de derslerini bir arada götürmeye çalışıyor.

Sıla Şahinöz

İçerik Editörü

1995 yılının mayıs ayında Kayseri’de doğdu.Çevresindeki herkes onu sinefil olarak tanır .Film izlemek hayattaki en büyük tutkusudur.İzlediği filmlerle hayatı keşfeder.The Shining ve The Exorcist filmlerinden korkmasına rağmen izlemeyi çok sever.David Fincher ve Stanley Kubrick filmlerine özel bir hayranlığı vardır.Trainspotting filmini izlemeye bayılır.Aynı zamanda Daniel Day Lewis aşığıdır.Bir gün senaryosunu yazdığı filmi yönetmeyi çok ister.

Zeynep Şentürk

İçerik Editörü

1987 yılında, en sevdiği mevsim olan sonbaharda doğdu. Üç kardeşin en büyüğü. Sokakta oynadı, deli gibi çizgifilm izledi, ilk olarak annesinin hediye ettiği masal kitaplarıyla okuma tutkusu başladı. Hayal kurar, resim yapar, psikolojiden anlar, modayı takip eder, Paulo Coelho ne yazsa okur, Jane Austen’ı takdir eder, sevdiği şiirleri ezberler. Yüksekte başı döner, derinlikten ürker, izlediği her korku filmi rüyasına girer. Boğaziçi Üniversitesi Mütercim-Tercümanlık mezunu, bol kahve tüketen bir beyaz yakalı olarak hayatına devam eder. Kitaplardan biraz başını kaldırınca devreye girer filmler. Önce uyarlamaların peşinden gider, sonra tavsiyelerden beslenir, en sonunda kıyıda köşede kalmışları ararken bulur kendini. Baktı yetmedi, bir de üretmek ister. “Belki bir gün kendi kısa filmimi çekerim.” diye geçirir içinden.

İbrahim Mumcu

Yazılım Sorumlusu

1991, İstanbul doğumlu. Sakarya Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünü bitirdikten sonra özel bir şirkette yazılım mühendisi olarak görev almaya başladı. Müzik dinlemediği bir an bile yok. Hala Florence + The Machine ve Adele Türkiye’ye gelmediği için isyan ediyor. Bir kere daha da dile getirmekten mutluluk duyuyor.

Gülçin Çaktuğ

Görsel Tasarım

Hazal Şen

Sosyal Medya Sorumlusu
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi