Özellikle son dönemde korku filmlerinin afişlerinde “Based on a true story” (Gerçek bir hikâyeden uyarlanmıştır) ibaresini çok sık görmeye başladık. Kimisi filmin inandırıcılığını arttırırken kimisi ise bu konuda tam tersi bir etki yaratabiliyor. Ancak, bu hafta vizyona girecek olan The Conjuring için bu konuda olumlu yönde bir değerlendirme yapmak mümkün. Çünkü filmin konusunun dayandığı olaylar birçok kaynak tarafından doğrulanmış gibi gözüküyor. Filmde geçen olaylarla ilgili okumalar yaptığımız zaman Warren ailesinin paranormal olaylarla ilgili gerçek bir ünü olduğu açık. Bu ünü kazanmak için de büyük çaba sarf etmişler. Birçok gizemli olayı birlikte çözen ailenin araştırmasını yürüttüğü en önemli olaylardan biri olarak görülen Perron ailesinin başına gelenler ise The Conjuring filminin konusunu oluşturuyor.

the-conjuring-patrick-wilson-Fimloverss

ED WARREN

“İblis faaliyetinin üç aşaması:

İstila…

Fısıltılar, ayak sesleri, başka bir varlığı hissetme ve ardından ikinci aşamaya geçiş,

Baskı…

Kurban bir dış güç tarafından hedef alınır…

Bu güç onun iradesini paramparça ederek üçüncü ve son aşamaya gelmesine neden olur…

Ele geçirme.

Filmin afişinde ve fragmanlarında da sıkça gördüğümüz Annabelle bebeğinin gerçek hikayesini seyredelim.

[youtube video_id=”SYcoZFdBkkE” width=”600″ height=”350″]

Doğru yada değil bilinmez olay oldukça ürkütücü. Videoda da gördüğünüz gibi Warren’lerin paranormal olaylar sırasında çevrede bulunan veya direkt olarak kötü ruhlarla etkileşim içinde olduğunu düşündükleri bir odaları var. Bu oda ilerleyen zamanlarda müze olarak da kullanıma açılmış. 

Filmin yönetmeni James Wan da Warren’lerin sıkı bir hayranıymış. Bu konuda “Her zaman Warren çiftinin çok büyük bir hayranı olmuşumdur. Onlara hakikaten hayranım. Teknik donanımlarla, kanıtları filme ve ses kasetlerine kaydederek modern dönem tarzındaki hayalet avcılığının öncülüğünü yapmışlardır. Böylesine çok hikaye, kitap ve filme öncülük etmiş oldukları için, araştırdıkları ailenin evi kadar kendilerinin de hikayenin odağı oldukları bir film yapmak gerçekten harikaydı.” diyerek onlara ve araştırmalarına olan hayranlığını hem dile getiriyor hem de aynı zamanda hayranı olduğu ikiliye filmiyle bir saygı duruşunda bulunuyor.

Ed Warren 2007 yılında hayatını kaybetmiş ancak eşi Lorraine Warren hala hayatta. Filmle ve olaylarla ilgili fikirlerini filmin yönetmeni James Wan’la birlikte değerlendirmiş.

[youtube video_id=”gpqmWOa299c” width=”600″ height=”350″]

Açıkçası yaşanmış olayları dinleyince inanmak yada inanmamak ayrı lakin, etkilenmemek elde değil. Etkilenenlerden biri de doğal olarak filmin başrol oyuncusu Vera Farmiga olmuş. Çok inandırıcı olmasa da Farmiga “Senaryoyu araya zaman koyarak okudum çünkü çok yoğun hisler yaratıyordu: Dehşet, korku, şok. Evde okumak istemedim. Kendi açımdan en güvenli şeyin onu başka bir yerde ve gündüz okumak olduğunu tahmin ettim.” diyor. Ancak bununla da kalmıyor ve  “Dizüstü bilgisayarımı açtığımda ekranda boydan boya uzanan beş tırmık izi vardı. Bunun açıklamasını bilmiyorum. Bildiğim şey, bilgisayarımı düşürmediğim ve çocuklarımın da onun üzerine basmış olmadıkları… bunun üzerine dizüstümü kapattım, kenara koydum ve sonra aklım başımdan gitti.” diyor. Sonuçta böyle bir karakteri canlandırabilmek için bir nebze de olsa hem gerçek olaylara hem de filmini kendini kaptırması gerekiyor gibi gözüküyor.

Filmin heyecanını kaçırmamak adına Perron ailesinin başına gelenlere pek değinmeyelim ancak aşağıdaki videoda kısaca yaşanmış olayı özetlemişler.

[youtube video_id=”PHh7Vd7ljgM” width=”600″ height=”350″]

Ancak, Warren’ların filme çekilen tek davaları bu değil. Warren’ların en bilinen iki davasından biri olan Amityville olayı da iki kez beyazperdeye uyarlanmış.

[youtube video_id=”c5Maq9H1lZ8″ width=”600″ height=”350″]

Öyle gözüküyor ki The Conjuring, Warren ailesinin içinde bulunduğu paranormal olaylarla ilgili çekilen ne ilk ne de son film. Görünüşe göre de gerçek olaylardan beslenen korku filmi sektörü bunun ekmeğini uzunca bir süre yemeye devam edecektir.

 • Alpay

  Merak ettim araştırdım çok ilginç bir konu

 • Selin

  Oldukça ürkütücü bir konu baya araştırdım ve önüme yeni şeyler çıktıkça daha çok etkileniyorum böyle bir şeyin doğruluğu birçok delille ipatlanmış. 1970li yıllardan bu yana o kadar çok araştırmaları varki inanın vakit yetmiyor bakmaya.

 • eliza

  o bebek şimdi nerde? görmek isterdim onu canlı canlı merak işte 🙂 🙂

  • ABD rinde bir müzede sklanıyor

  • ed ve lorrien ciftinin müzesinde

 • umut

  müze açmışlar warrenler bebek orda ve hiç filmdeki gibi korkunç deil hatta çok tatlı googleye warren annabelle bebeği yazsanız çıkar

 • Pingback: 'Annabelle'den İlk Fragman Yayınlandı! - Filmloverss()

 • amden

  Yani benden şimdi kadının ele geçirilme sahnesinin ve sonrasında bu kadının kendi kızını öldürmeye çalışması sahnesinin gerçekten yaşandığına mı inanmamı istiyorsunuz?
  Bilemiyorum,bebek annabell in doğaüstü bir takım olaylara sebep olduğu konusuna bile hala kuşkulu yaklaşırken,ele geçirilme,çarpılma gibi şeyler bir video izleyip de inanmanın çok daha ötesinde bence.Görmeden inanmam diyebileceğiniz türden şeyler. Arkadaşlarınız zaman zaman size yaşadığı bir takım paranormal olayları anlatmıştır vesiz de ister istemez “Bunu gerçekten yaşamış olamaz.”diye düşünürsünüz.Gerçekten yaşamadığınız,görmediğiniz müddetçe bunların hepsi ya bir kamera ya da
  eşek şakası,ya da programların üzerinde oynadığı görüntüler olduğu daha yatkın gelir.Bu konuları araştırmak,bir açıdan maceraya atılmak anlamına gelir ki,bu maceraya atılmak isteyecek kadar cesur biri değilim.

 • o bebeği görmek isterim

 • Çağla

  Bence hepsi gerçek buna inanıyorum

 • Haşhaşi

  Ya bırakın bu işleri yok şeytan ele geçirmişte yok kadına girmiş.Ondan sonra kahraman vatikan şövalyesi rahipler bunun içinden şeytanı çıkarmış ve evi taktis etmiş bi daha bişey olmamış bunlar hep vatikanın insanları misyonerleştirme faaliyetleri.Bi kere bizim dinimize göre anlatılanlar saçmalık.Eğer hristiyansanız bu hikayeye inanabilirsiniz normal karşılarım ama müslüman inancına göre kuran-ı kerim’den nas suresi okunursa bu iblisleri kovabilirsiniz…

 • ataberk

  kesinlikle bu olayların yaşanmış olduğuna inanmıorum. çünkü insanın içine giren cini hristiyan inancında olan birisinin çıkarması imkansız ve insanları etkilemek ve inandırarak para kazanılmaya çalışılmıştır.

 • Ralphh

  psikolojik rahatsızlığa sahip insanlar bu tür olayların var olduğunu öne sürüyor hadi orta çağda bilim o kadar geriyken bunlara inanılıyordu ve akıl sağlığı bozuk insanlar şeytan tarafından ele geçirilmiş,cadı diye yakılıyordu ama bugün insanlar hala nasıl inanıyor anlayamıyorum.Dinler hep korkudan beslenir bkz hristiyanlık da bu saçmalıkları uydurarak insanları kendine çekmeye çalışıyor..

 • EMİRHAN

  FENA KORKUNÇTU HİKAYESİNİ OKURKEN KORKMAK ELDE DEĞİL BU TÜR FİLMLER İNSANIN İÇİNİ ÜRPERTİYO TIRSIYORUM

 • O bebeği gerçekten görmek isterdim.Konu gerçekten etkileyici bir o kadarda ürkütücü….

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi