Günümüzdeki bilimsel araştırmalarda bile sıkça kullanılan HeLa hücrelerinin annesi Henrietta Lack’ın talihsiz hikayesini ekranlara taşıyacak HBO filmi The Immortal Life of Henrietta Lacks’ın fragmanı yayınlandı.

Bilim her ne kadar sürekli üzerine koyarak ilerlese de bu ilerleyiş her zaman etik olmamıştır. 4 Ekim 1951’de rahim ağzı kanseri nedeniyle hayatını kaybeden Henrietta Lacks‘tan tamamen habersiz olarak 8 Şubat 1951’de alınan hücreler, tartışmalı şekilde de olsa bilimin ilerleyişine önemli katkıda bulunur.

Daha sonra HeLa olarak adlandırılan bu hücreler, kanser hücreleri olmaları nedeniyle ölümsüz bir hayat sürecine sahiptir ve bu özelliğiyle birçok farklı amaç için kullanıldığı laboratuvar araştırmalarının önemli parçalarından biri olagelmiştir.

henrietta-lacks-immortal-life-poster-filmloverss

Bilimin Ölümsüz Kadını Henrietta Lacks’ı Anlatan The Immortal Life of Henrietta Lacks 22 Nisan’da Yayınlanacak

Rebecca Skloot’un Henrietta Lacks’ın kızı Deborah Lacks’tan aldığı bilgilere dayanarak yazdığı ve 2010 yılında yayımlanan aynı adlı romandan beyazperdeye uyarlanacak The Immortal Life of Henrietta Lacks, Lacks’ın haberi olmadan alınan HeLa hücrelerinin hikayesini ve kitabın yazılış sürecini anlatacak. Yönetmenliğini George C. Wolfe’un üstlendiği belgesel tadındaki filmin oyuncu kadrosunda ise Deborah Lacks’a hayat veren Oprah Winfrey‘in yanı sıra Rose Byrne, Courtney B. Vance, Lisa Arrindell ve Reed Birney yer alıyor.

22 Nisan’da HBO’da televizyon filmi olarak yayınlanmaya hazırlanan The Immortal Life of Henrietta Lacks’ın fragmanına aşağıdan ulaşabilirsiniz.


Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi