American Horror Story Hotel’in ikinci bölümü, beşinci sezonun vasat bir yol çizeceğinin işaretlerini veriyor gibi. Pornografik ve kanlı sahneleriyle ilk bölümde iddialı bir giriş yapan AHS ikinci bölümde hızla gelişen olaylar ve hikayedeki boşlukları bir türlü toparlayamıyor, gücünü Lady Gaga’nın erotik sahnelerinden almaya çabalıyor. Fakat bu çaba devam edecekse senaristler hikayenin seyrini değiştirmek zorunda kalacak, zira ikinci bölümden sıkıntılar başladı.

İlk bölümle ilgili yazımda da belirttiğim üzere, Lady Gaga’nın donuk “oyunculuğu” maalesef fazlasıyla yapay kalıyor ve hala daha uzun metrajlı video klip izliyormuşuz hissinden koparamıyor. İkinci bölümde dizinin gidişatında önemli bir isimle tanıştırıldık: Mr. James March. Birinci Dünya Savaşı sonrasında kısa sürede zengin olan orta sınıf mensubu Bay March oteli inşaa ettiren isim olarak hikayeye dahil oldu. Hayatta her şeye sahip olmuş bir adamın cinayet ve kanla kendini yeniden keşfetmesiyle inşaa ettirdiği bu suç mahalli tam da onun bu karanlık yüzünü ört bas etmek üzere tasarlanmış. Bir yere bağlanmayan koridorlar ve cesetlerin asla bulunamayacağı karanlık odalarda Bay March ruhunu tatmin ediyor. Yeşilçam klasiklerinden fırlamış görünümüyle Evan Peters’ın oyunculuğu bu bölümde adeta parlıyor. Karizmatik ses tonu ve mimikleriyle son derece başarılı bir performans sergileyen oyuncu önceki sezonların aksine bu defa daha olgun bir rolde karşımıza çıkıyor. Evan Peters’ın sahnelerindeki yükselme adeta, ne varsa eski sezon oyuncularında var dedirtiyor. Sarah Paulson’ın bir bağımlıyı canlandırdığı Sally karakterinin hikayesiyse sezona dair en merak uyandıran noktalardan biri olacak gibi duruyor. Bu bölümde Patti Smith’le şarkılar yazdığını ağzından kaçıran Sally’nin otelde yaşayan ruhlardan biri olduğunu ilk bölümden anlamıştık. Cinayetleri çözmek için otele yerleşen dedektif John Lowe’un hikayesi ise Holden aracılığıyla Kontes’e bağlanacak. Hikayede henüz yerini ve önemini kestiremediğim karakterse dedektif Lowe’un karısı (Chloé Sevigny) Alex. Alex’in doktor olduğunu anlatmak için yer verilen sahnenin gereksizliğinden söz etmek bile anlamsız olacak.

İkinci bölüm olayların son derece hızlı geliştiği bir bölüm oldu diyebiliriz. Kontes’in Donovan’ı ansızın hayatından çıkarıp, Tristian’ı dönüştürmesi ise çok hızlı gelişti. Hikayenin altında yatan sebeplere henüz değinilmemiş olsa da ileriki bölümlerde bir nedene bağlanmasını bekliyorum. Kontes’in 1904 yılında doğduğunu öğrendik fakat onu dönüştüren kişi şimdilik varlığını ve adını sır gibi saklıyor. İlk sezondan bugüne dek büyü ve cadılık, dünyada hapsolmuş ruhlar, zombiler, delilik, şeytan çıkarma gibi mistik ögeleri ele alan American Horror Story bu sezonda vampirizm teması etrafında şekilleniyor. Fakat üçüncü sezonda karşımıza çıkan cadılık konusundaki yetersizlik bu defa vampirizmde boy gösteriyor. Kan emmenin cinsellikle bağdaştırıldığı bir alt okumaya sahip vampirizm temasında seks sahnelerinin böylesine sıklıkla gösterilmesi son derece ucuz bir reyting çabasından öteye gitmiyor.

Önümüzdeki hafta izleyeceğimiz üçüncü sezonla bir kez daha kadroya dahil olacak Angela Bassett’in canlandıracağı Ramona Royale karakterinin hikayeye katkıları şimdiden merak konusu. Yeni bölüm tanıtım fragmanında Ramona’nın Donovan’ı esir aldığını görüyoruz. Sonuç olarak Angela Bassett, Evan Peters ve Sarah Paulson’ın hatırına Jessica Lange olmadan bu sezonu güçlükle izleyeceğiz gibi görünüyor.

  • deniz

    Acaba merak ediyorum öncelikle vampir anlayışınız nedir ? Vampir rolünü oynayan birisi için ‘ donuk ‘ diyebildiğinize göre pek bilginiz yok. o halde lütfen ilginiz olmayan konularda yazmayın. layd gaga dan nefret eden biri olarak söylemeliyim ki harika bir oyunculuk çıkarmış. rolüne bu kadar yakışacagını tahmin etmezdim.

  • deniz

    ayrıca mr. march otel işaa ettiren kısa sürede zengin olan orta sınıf mensubu nasıl olabiliyor acaba ? American horror story fanı olarak yazınızı görünce sevinçle okumak istedim ama sınıfsal ayrımları bile yapamıyorsunuz. zengin dediğiniz kişiye orta sınıf diyebiliyorsunuz. cidden ilginç tespitler. üzgünüm, bu lafı söylemek istemezdim ama oldukça saçmalamışsınız. daha fazla yazınızı okuaya devam edemeyecgim

  • Çok tuhaf bir yazı. Yazar popülizme hayııır diye haykırmış. Ayrıca vampirizm ne alaka????? Cinsellikle alt okuma falan diye hiç bir anlamı olmayan cümleler kurulmuş. Yazarlık bu kadar ucuz olmamalı.

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi