Bu yıl 13 – 24 Mayıs tarihleri arasında  düzenlenecek olan 68. Cannes Film Festivali’nde yer alacak filmler açıklandı.

Bu yıl 68. si düzenlenecek Cannes Film Festivali, açılışını Fransız oyuncu ve yönetmen Emmanuelle Bercot’nun La Tête haute filmi ile yapacak. Altın Palmiye için yarışacak filmlerin jüri başkanlığında Ethan ve Joel Coen yer alırken, oyuncu ve yönetmen Isabella Rossellini Un Certain Regard bölümünün, Timbuktu filminin yönetmeni Abderrahmane Sissako ise Kısa Film bölümünün jüri başkanlığını üstlenecek.

Carol (Todd Haynes), Sicario (Denis Villeneuve), The Sea of Trees (Gus Van Sant), The Lobster (Yorgos Lanthimos) ve Youth (Paolo Sorrentino) festivalde Altın Palmiye için yarışacak filmler arasında yer alırken, George Miller’ın Mad Max: Fury Road‘u, Woody Allen’ın The Irrational Man‘i ve Pixar’ın son projesi Inside Out Yarışma Dışı bölümde gösterilecek. Ayrıca kısa film kategorisinde yarışacak olan Ziya Demirel‘in Salı filmi için de beklentiler bir hayli yüksek.

Altın Palmiye İçin Yarışacak Filmler

  • Dheepan – Jacques Audiard
  • A Simple Man – Stephane Brize
  • Marguerite and Julien – Valerie Donzelli
  • The Tale of Tales – Matteo Garrone
  • Carol – Todd Haynes
  • The Assassin – Hou Hsiao Hsien
  • Mountains May Depart – Jia Zhang-Ke
  • Our Little Sister – Hirokazu Kore-Eda
  • Macbeth – Justin Kurzel
  • The Lobster – Yorgos Lanthimos
  • Mon Roi – Maiwenn
  • Mia Madre – Nanni Moretti
  • Son of Saul – Laszlo Nemes
  • Youth – Paolo Sorrentino
  • Louder Than Bombs – Joachim Trier
  • The Sea of Trees – Gus Van Sant
  • Sicario – Denis Villeneuve
  • Cronic – Michel Franco
  • The Valley of Love – Guillaume Nicloux

Kısa Film Kategorisinde Yarışacak Filmler

  • Waves ’98 – Ely Dagher
  • The Guests – Shane Danielsen
  • Salı (Tuesday) – Ziya Demirel
  • Le Repas Dominical (Sunday Lunch) – Céline Devaux
  • Love Is Blind – Dan Hodgson
  • Ave Maria – Basil Khalil
  • Copain (Buddy) –  Jan Roosens, Raf Roosens
  • Patriot – Eva Riley
  • Presente Imperfecto (Present Imperfect) –  Iair Said

Özel Gösterim

  • Oka – Souleymane Cisse
  • Sipur Al Ahava Ve Choshech (A Tale of Love and Darkness) – Natalie Portman
  • Hayored Lema’ala – Elad Keidan
  • Amnesia – Barbet Schroeder
  • Panama – Pavel Vuckovic
  • Asphalte – Samuel Benchetrit
  • Une histoire de fou – Robert Guédiguian 

Gece Yarısı Gösterimleri

  • O Piseu (Office) – Hong Won-Chan
  • Amy – Asif Kapadia
  • Love – Gaspar Noé

Yarışma Dışı Gösterimler

  • Mad Max: Fury Road – George Miller
  • Irrational Man – Woody Allen
  • Inside Out – Pete Docter ve Ronaldo del Carmen
  • Le Petit Prince (The Little Prince) – Mark Osborne

Un Certain Regard

  • Madonna – Shin Suwon
  • Maryland – Anna Winocour
  • The Fourth Direction – Gurvinder Singh
  • Masaan (Fly Away Solo) – Neeraj Ghaywan
  • Hruter (Rams) – Grimur Hakonarson
  • Kishibe No Tabi (Journey to the Shore) – Kurosawa Kiyoshi
  • Je Suis Un Soldat (I Am a Soldier) – Laurent Larivere
  • Zvizdan (The High Sun) – Dalibor Matanic
  • The Other Side – Roberto Minervini
  • One Floor Below – Radu Muntean
  • Shameless – Oh Seung-Uk
  • The Chosen Ones – David Pablos
  • Nahid – Ida Panahandeh
  • The Treasure – Corneliu Porumboiu
  • Alias Maria – José Luis Rugeles Gracia
  • Taklub – Brillante Mendoza
  • Lamb – Yared Zeleke
  • Cemetery of Splendour – Apichatpong Weerasethakul 
  • AN – Naomi Kawase

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi