68. BAFTA Ödülleri’nde kazananlar belli oldu. Boyhood, En İyi Film dahil 3 ödül kazanarak gecenin galibi oldu.

İngiliz Sinema ve Televizyon Sanatları Akademisi (BAFTA)’nin her sene sinema dünyasındaki en iyi film, yönetmen, senaryo ve oyuncuları ödüllendirdiği BAFTA Ödülleri‘nin kazananları belli oldu. Stephen Fry ve Sam Claflin’in sunuculuğu ile Kraliyet Opera Evi’nde gerçekleşen törenden, beklenen isimlerin yanı sıra sürpriz isimler de ödül ile ayrıldı.

En İyi Film kategorisinde Boyhood; The Grand Budapest Hotel, Birdman, The Imitation Game ve The Theory of Everything’i bir kez daha geride bırakarak ödülün sahibi oldu.

En İyi Erkek Oyuncu Ödülü The Theory of Everything‘deki performansı ile Eddie Redmayne‘e giderken, En İyi Kadın Oyuncu ödülü Still Alice‘taki performansı ile Julianne Moore’a verildi. En İyi Yönetmen ödülü ise Boyhood’un yönetmeni Richard Linklater‘ın oldu.

boyhood-richard-linklater-filmloverss

11 dalda aday gösterilen The Grand Budapest Hotel; En İyi Özgün Senaryo ve En İyi Prodüksiyon Tasarımı dahil 5 dalda ödül kazanarak törene damgasını vurdu. 10 adaylık ile yarışta yer alan The Theory of Everything; En İyi İngiliz Film ve En İyi Uyarlama Senaryo dahil 3 ödül kazanırken Whiplash, J.K. Simmons‘a verilen En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödülünün yanı sıra En İyi Kurgu ve En İyi Ses ödüllerini kazanarak törenden 3 ödül ile ayrıldı.  

22 Şubat’ta sahiplerini bulacak Oscar‘ların habercisi olarak görülen 68. BAFTA Film Ödülleri’nde kazananların tam listesi ise şöyle:

* Kazananlar kalın ile gösterilmiştir.

En İyi Film

boyhood - filmloverss 1

Boyhood – Filmin eleştirisini okumak için tıklayın.
Birdman 
The Grand Budapest Hotel
The Imitation Game
The Theory Of Everything 

En İyi İngiliz Film

the.theory.of_.everything-filmloverss

The Theory Of Everything
’71
The Imitation Game 
Paddington
Pride
Under The Skin

En İyi Yönetmen

richard-linklater-boyhood-2-filmloverss

 

Boyhood – Richard Linklater
Birdman – Alejandro G. Iñárritu
The Grand Budapest Hotel – Wes Anderson
The Theory Of Everything – James Marsh
Whiplash – Damien Chazelle

Yabancı Dilde En İyi Film

IdaStill12

Ida (Pawel Pawlikowski) – Filmin eleştirisini okumak için tıklayın.
Leviathan (Andrey Zvyagintsev)
The Lunchbox (Ritesh Batra)
Trash (Stephen Daldry)
Two Days, One Night (Jean-pierre Dardenne, Luc Dardenne)

En İyi Erkek Oyuncu

the.theory.of_.everything-filmloverss1

Eddie Redmayne – The Theory Of Everything
Benedict Cumberbatch – The Imitation Game
Jake Gyllenhaal – Nightcrawler
Michael Keaton – Birdman
Ralph Fiennes – The Grand Budapest Hotel

En İyi Kadın Oyuncu

still-alice-7-filmloverss

Julianne Moore – Still Alice
Amy Adams – Big Eyes
Felicity Jones – The Theory Of Everything
Reese Witherspoon – Wild
Rosamund Pike – Gone Girl

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu

j.k.simmons-whiplash-filmloverss

J.K. Simmons – Whiplash – Filmin eleştirisini okumak için tıklayın.
Edward Norton – Birdman
Ethan Hawke – Boyhood
Mark Ruffalo – Foxcatcher
Steve Carell – Foxcatcher

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu

patricia-arquette-boyhood-filmloverss

Patricia Arquette – Boyhood
Emma Stone – Birdman
Imelda Staunton – Pride
Keira Knightley – The Imitation Game
Rene Russo – Nightcrawler

En İyi Özgün Senaryo

The Grand Budapest Hotel – Filmin eleştirisini okumak için tıklayın.
Birdman 
Boyhood 
Nightcrawler
Whiplash

En İyi Uyarlama Senaryo

The Theory Of Everything
American Sniper 
Gone Girl 
The Imitation Game 
Paddington 

En İyi Belgesel

Citizenfour
20 Feet From Stardom
20,000 Days On Earth
Finding Vivian Maier
Virunga

En İyi Animasyon Film

The Lego Movie
Big Hero 6
The Boxtrolls

En İyi Çıkış

Stephen Beresford (senarist), David Livingstone (yapımcı) – Pride
Elaine Constantine (senarist/yönetmen) – Northern Soul
Gregory Burke (senarist), Yann Demange (yönetmen) – ’71
Hong Khaou (senarist/yönetmen) – Lilting
Paul Katis (yönetmen/yapımcı), Andrew De Lotbinière (yapımcı) – Kajaki: The True Story

En İyi Özgün Müzik

The Grand Budapest Hotel – Alexandre Desplat
Birdman – Antonio Sanchez
Interstellar – Hans Zimmer
The Theory Of Everything – Jóhann Jóhannsson
Under The Skin – Mica Levi

En İyi Görüntü Yönetimi

Birdman – Emmanuel Lubezki
The Grand Budapest Hotel – Robert Yeoman
Ida – Lukasz Zal, Ryzsard Lenczewski
Interstellar – Hoyte Van Hoytema
Mr. Turner – Dick Pope

En İyi Kurgu

Whiplash – Tom Cross
Birdman – Douglas Crise, Stephen Mirrione
The Grand Budapest Hotel – Barney Pilling
The Imitation Game – William Goldenberg
Nightcrawler – John Gilroy
The Theory Of Everything – Jinx Godfrey

En İyi Prodüksiyon Tasarımı

The Grand Budapest Hotel – Adam Stockhausen, Anna Pinnock
Big Eyes – Rick Heinrichs, Shane Vieau
The Imitation Game – Maria Djurkovic, Tatiana Macdonald
Interstellar – Nathan Crowley, Gary Fettis
Mr. Turner – Suzie Davies, Charlotte Watts

En İyi Kostüm Tasarımı

The Grand Budapest Hotel – Milena Canonero
The Imitation Game – Sammy Sheldon Differ
Into The Woods – Colleen Atwood
Mr. Turner – Jacqueline Durran
The Theory Of Everything – Steven Noble

En İyi Makyaj

The Grand Budapest Hotel – Frances Hannon
Guardians Of The Galaxy – Elizabeth Yianni-georgiou, David White
Into The Woods – Peter Swords King, J. Roy Helland
Mr. Turner – Christine Blundell, Lesa Warrener
The Theory Of Everything – Jan Sewell

En İyi Ses

Whiplash
American Sniper 
Birdman
The Grand Budapest Hotel
The Imitation Game

En İyi Görsel Efekt

Interstellar – Filmin eleştirisini okumak için tıklayın.
Dawn Of The Planet Of The Apes 
Guardians Of The Galaxy 
The Hobbit: The Battle Of The Five Armies 
X-men: Days Of Future Past 

En İyi Kısa Animasyon

The Bigger Picture 
Monkey Love Experiments 
My Dad 

En İyi Yükselen Yıldız

Jack O’connell
Gugu Mbatha-raw
Margot Robbie
Miles Teller
Shailene Woodley

Hazırlayan: Elif Güngör

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi