Önceki Sayfa1 / 5Sonraki Sayfa

Öyle filmler vardır ki kimi zaman oyunculuklara kimi zaman senaryoya kimi zamansa kurguya vurulur, her bir karesini sindire sindire izler, zihnimizde yer edinmesine izin veririz. İşte böyle anlarda bazı yeni fikirler de ister istemez gün yüzüne çıkmaya başlar. Bazen kimsenin görmediği bir bakışı yakalarız, bazen de kimsenin fark etmediği detayların içinde buluruz kendimizi. Biz de bu vesileyle popüler filmlerin ardında yatan akıl almaz hayran teorilerini sizler için derledik.

5 İnanılmaz Teori

5. Grease

grease-sandy-danny-filmloverss

70’li yılları Grease ile devirmeye hazırlanırken, bir yaz günü birbirine aşık olan Danny ve Sandy’nin hikayesini fazlasıyla benimsemiştik. Filmde bahsedildiği üzere, Sandy ve ailesi bir yaz tatili için Avustralya’dan Amerika’ya geliyor, bu yolculuk bir yaz aşkı ile sonlanıyor. Ancak açıklanmayan sebeplerden dolayı, Sandy’nin ailesi bir anda geri dönmemeye karar veriyor. Bu koşullar altında Sandy de Danny ile aynı liseye kaydoluyor ve Danny’nin arkadaş zincirinin ayrılmaz bir halkası haline geliyor.

Aslına bakılırsa Sandy ve Danny’nin tanışma hikayesi, kulaklarımızda çınlayan Summer Nights şarkısının sözlerinde gizli olabilir. Danny, Sandy’nin yüzerken yaşadığı tehlikeye “Onun hayatını kurtardım, neredeyse boğuluyordu.” diyerek gönderme yaparken; Sandy’ye göre Danny yalnızca ‘etrafa su sıçratıyor’. Peki Danny gerçekten de Sandy’nin hayatını kurtarmamış olabilir mi?

Ya Sandy daha film başlamadan önce boğulmuş olsaydı ve bütün hikaye Sandy’nin zihninde canlandırdığı bir yaz aşkından ibaret olsaydı? Bu durum, belki de tuhaf şarkıların ve rutine dönen dansların mantıklı bir açıklamasıdır. Çünkü film süresince Sandy ve ailesinin eve dönmekten vazgeçmesinin altını dolduran mantıklı bir açıklama göremiyoruz. Sizce bu hayran teorisi filmin sonunda Sandy ve Danny’nin Greased Lightning’e tırmanıp, gökyüzüne doğru süzülmelerini ve herkese veda etmelerini açıklayabilir mi?

Önceki Sayfa1 / 5Sonraki Sayfa
  • derleme için teşekkürler. no country for old man (3 defa) ve titanic’i izlediğim için o teorilere odaklandım. açıkça söyleyeyim ikisi de biraz zorlama geldi. hatta titanic için üretilen teori çok da gereksiz: olsa da olmasa da hikayeye ekstra birşey katmıyor. yine de ncfom için kurulmuş teori ilgimi çekti. o gözle bir kez daha izlerim muhtemelen. filmin ismiyle alakalı bir tahmin de bende var, ilgilenirseniz paylaşabilirim.

    • Ahmet Yıldırım

      Açtım ihtiyarlara yer yok filmini tekrar izledim bu teori için. Yazının son kısmında iki tane gölge olayı çok doğal çünkü arabanın farları vurunca iki ışık kaynağı olduğu için iki tane yarı gölge oluşur bu normaldir ancak o odadan Anton’un nasıl dışarı çıktığı bilinmiyor. Bir teoriye göre de Anton sembolik “kader”dir ve yargılamadan öldürür seçimini yaparsın ve buna mecbursundur. Bell ise “kader”den korkmaktadır. Bell’in cinayetin işlendiği odaya geri dönmesi ve “kader” yani Anton ile yüzleşmeye çalışması bir rüya sekansı da olabilir. Şu kesindir ki filmde inanılmaz ve gizemli bir mistik hava var. Coen kardeşlerin her filmde az çok bir nihilzm esintisi vardır ancak bu filmde çok fazladır. Filmdeki sekanslar sanki hem var olmuş gibi hemde var olmamış gibidir.Bence Anton’un kapı arkasında saklandığı sahne bu tanıma tam olarak uyar, hem Anton oradadır hemde Anton orada değildir.

  • Titanic teorisi çok saçma. Eğer öyle olsaydı neden Rose’u kurtardıklarını göstermiş olabilir ki yönetmen?

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi