Bu yıl 21. kez düzenlenen Gezici Festival’in bugünkü (27 Kasım) programında Askıya Alınmış Zaman, Saltanatın Mezarlığı, Gündelik Yaşantımız, Ana Yurdu ve Amerikan Rüyasına Ağıt filmleri yer alıyor. Gösterimler Çankaya Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde yapılacak.

Ankara Sinema Derneği’nin T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla düzenlediği Gezici Festival, 21. yolculuğuna başlıyor. 26 Kasım – 2 Aralık’ta Çankaya Belediyesi’nin katkılarıyla Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde gerçekleşecek başkent gösterimlerinin ardından, 4-7 Aralık tarihleri arasında Nilüfer Belediyesi’nin katkılarıyla Bursa’da Sanat Mahal’e konuk olacak ve yolculuğunu, 9 – 10 Aralık’ta Kastamonu Üniversitesi Medya ve İletişim Topluluğu’nun katkılarıyla Kastamonu’da, Kastamonu Üniversitesi 3 Mart Konferans Salonu’nda tamamlayacak.

Ankara biletleri; Biletix web sitesi, çağrı merkezi ve mobil uygulama yoluyla; Bilkent, Çayyolu, Kızılay ve Tunalı Dost Kitabevlerinden ve 26 Kasım – 2 Aralık tarihleri arasında Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde hizmet verecek Biletix gişelerinden temin edilebilir. Bursa biletleri Sanat Mahal gişelerinden satılacaktır. Kastamonu Üniversitesi’nde yapılacak gösterimler ücretsizdir.

21. Gezici Festival’de Bugün!

Bu yılki teması Güvencesiz Hayatlar olan Gezici Festival’in bugün (27 Kasım) Çankaya Çağdaş Sanatlar Merkezi’ndeki programı şu şekilde:

10:15 Çocuk Filmleri: Norveç

Askıya Alınmış Zaman – Time Suspended (Natalia Bruschtein)

time-suspended-natalia-bruchstein-filmloverss

Arjantin’deki askeri diktatörlük sırasında kocası ve çocukları “kaybolan” bir kadın, Plaza de Mayo annelerinin bir üyesi olarak 35 yıl boyunca bu olayın unutulmaması için mücadele ediyor. Alzheimer hastalığına yakalanıp bilinci yavaş yavaş kaybolmaya başlayınca “zaman askıya alınıyor.” Unutmak bir anlamda çektiği acıların da sona ermesine neden oluyor. Neyse ki torunu çektiği film ile acıların yok olup gitmesine, toplumun zaten arızalı olan hafızasının silinmesine engel oluyor.

Askıya Alınmış Zaman, bugün 12:15‘te Çankaya Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde gösterilecek.

Saltanatın Mezarlığı – Cemetery of Splendour (Apichatpong Weerasethakul)

cemetery-of-splendour-3-filmloverss

Altın Palmiye Ödüllü yönetmen Apichatpong Weerasethakul, Saltanatın Mezarlığı‘nda izleyiciyi, gizemli bir uyku hastalığına yakalanmış bir grup asker, onların gönüllü olarak bakımını üstlenen Jen ve bilinci kapalı askerlerle ailelerinin psişik bir temas kurmalarını sağlayan genç medyum Keng etrafında dönen; tarih, hafıza, sosyo-politik mecaz ve mistisizm kökenli bir dünyada yolculuğa çıkarıyor. Filmde; gerçeklik, fantastik ögeler, rüyalar, hayaletler ve bilinçaltı iç içe geçiyor.

Saltanatın Mezarlığı, bugün 14:15‘te Çankaya Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde gösterilecek.

Gündelik Yaşantımız – Our Everyday Life (Ines Tanović)

our-everyday-life-filmloverss

Bosna Hersek’in Oscar adayı Gündelik Yaşantımız, Saraybosnalı tipik bir ailenin günlük dertleriyle ilgili bir film. “2000”ler, şimdilerde Bosna Hersek’te 40’lı yaşlarını süren ve gençliklerini savaşta heba olmuş koca bir kuşağa, ne özgürlük ne başarılı bir iş hayatı ne de ilerleme sağladı. Hayat onlar için “askıya” alınmış gibi.  Filmin karakterleri, daha iyi bir hayat ve güvenlik peşinde olan sıradan insanlar. Hiçbir gelecek sağlamayan bir ülkede yaşamak herkes için çok zor.

Gündelik Yaşantımız, bugün 16:45‘te Çankaya Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde gösterilecek.

Ana Yurdu (Senem Tüzen)

senem-tuzen-ana-yurdu-filmloverss

Nesrin kısa süre önce boşanmış ve halen kendisini tam anlamıyla toparlayamamış şehirli bir kadındır. İşinden istifa edip çocukluk hayalinin peşine düşmüş; roman yazmaya girişmiştir. Her şey romanını bitirmek için yaşadığı şehri, İstanbul’u geride bırakıp anneannesinden kalan köy evine gitmesiyle başlar. Zira annesi Halise aniden çıkagelir ve Nesrin’in yanına yerleşir. İki kuşak, iki kadın, anne ve kız arasındaki gitgide derinleşen ve sertleşen çatışma Nesrin’in pastoral düşünü içinden çıkılması güç bir karabasana dönüştürecektir.

Gösterim, Senem Tüzen ve Adam Isenberg’in katılımıyla gerçekleşecek.

Ana Yurdu, bugün 18:45‘te Çankaya Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde gösterilecek.

Amerikan Rüyasına Ağıt – Requiem for the American Dream (Peter Hutchison, Kelly Nyks, Jared P. Scott)

Requiem-for-the-American-Dream-filmloverss

Çağımızın en önemli düşünürlerinden Noah Chomsky’nin yorumlarıyla, giderek açılan gelir makasının ardındaki nedenleri sorguluyor. Chomsky, bu rahatsız edici gerçeği, o kadar yalın ve duru bir anlatımla gözler önüne seriyor ki, şaşırmamak elde değil. Chomsky’nin üniversite yıllarındaki aktivist geçmişiyle daha da ilginç hale gelen film, ABD’de ekonomik çıkar gruplarının iktidarı ve yasama erkini nasıl etkilediklerini güçlü bir biçimde aktarıyor. Hollywood tarafından uzunca bir süre tüm dünyaya pompalanan Amerikan Rüyası’nın nasıl bir kâbusa dönüştüğünü anlamak için eşsiz bir rehber.

Amerikan Rüyasına Ağıt, bugün 21:15‘te Çankaya Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde gösterilecek.

Programa ek olarak Çağdaş Sanatlar Merkezi’nin Video Art Odası’nda saat 18:00‘de ise ücretsiz olarak İhtilaf Sanatı: Işıl Eğrikavuk gösterimi de yapılacaktır.

 

 

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi