Bu yıl 21. kez düzenlenen Gezici Festival’in bugünkü (30 Kasım) programında Hasret, Koza, Abluka ve İnsanın Değeri filmleri yer alıyor. Gösterimler Çankaya Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde yapılacak.

Ankara Sinema Derneği’nin T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla düzenlediği Gezici Festival, 21. yolculuğuna başlıyor. 26 Kasım – 2 Aralık’ta Çankaya Belediyesi’nin katkılarıyla Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde gerçekleşecek başkent gösterimlerinin ardından, 4-7 Aralık tarihleri arasında Nilüfer Belediyesi’nin katkılarıyla Bursa’da Sanat Mahal’e konuk olacak ve yolculuğunu, 9 – 10 Aralık’ta Kastamonu Üniversitesi Medya ve İletişim Topluluğu’nun katkılarıyla Kastamonu’da, Kastamonu Üniversitesi 3 Mart Konferans Salonu’nda tamamlayacak.

Ankara biletleri; Biletix web sitesi, çağrı merkezi ve mobil uygulama yoluyla; Bilkent, Çayyolu, Kızılay ve Tunalı Dost Kitabevlerinden ve 26 Kasım – 2 Aralık tarihleri arasında Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde hizmet verecek Biletix gişelerinden temin edilebilir. Bursa biletleri Sanat Mahal gişelerinden satılacaktır. Kastamonu Üniversitesi’nde yapılacak gösterimler ücretsizdir.

21. Gezici Festival’de Bugün!

Bu yılki teması Güvencesiz Hayatlar olan Gezici Festival’de bugün (30 Kasım) Çankaya Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde gerçekleşecek programı şu şekilde:

10:15 Çocuk Filmleri: Norveç (ücretsiz gösterim)

12:15 Kısa İyidir I (ücretsiz gösterim)

Hasret (Ben Hopkins)

hasret-yearning-ben-hopkins-filmloverss

Bir televizyon kanalı için İstanbul hakkında bir film çekmek üzere Almanya’dan gelen yönetmen, çektiği görüntüleri monitörden izlerken çekimler sırasında görmediği bazı şekil ve suretleri fark eder. Kamera hayaletleri yakalamıştır. Durumu takıntı haline getiren yönetmen, günümüzden kentin tarihine doğru çıktığı yolculuğunda İstanbul’un farklı yönlerine de değinecektir; eski mahallelerin yıkılması ve yenilenmesi, göçmen işçiler, hükümete karşı direniş, şehirde yaşayan çok çeşitli dinler ve topluluklar, İstanbul’un tuhaf derecede melankolik ruhu…

Hasret, bugün 14:15‘te Çankaya Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde gösterilecek.

Koza (Ivan Ostrochovský)

koza-ivan-ostrochovsky-filmloverss

Slovak yönetmen Ivan Ostrochovský’nin çarpıcı bir görselliğe sahip filmi Koza, ailesini bir arada tutmak umuduyla ringlere geri dönen emekli Roman boksörün dokunaklı hikâyesini aktarıyor. 1996 Atlanta Olimpiyatları’nda yarışan Peter Baláž ve Olimpiyat madalyalı Ján Franek gibi profesyonel sporcuların rol aldığı film, En İyi Yabancı Film dalında Slovakya’nın Oscar adayı.

Koza, bugün 16:45‘te Çankaya Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde gösterilecek.

Abluka (Emin Alper)

emin-alper-abluka-filmloverss

“Abluka, siyasi kaosa sürüklenen bir şehirde geçiyor. Gecekondulardaki teröristlere karşı umutsuz bir savaş yürüten devlet, tecrit ve ayrımcılık teknikleri işe yaramayınca, yeni yöntemler icat eder. Abluka işte böyle bir mahallede hayatta kalmaya çalışan iki kardeşin hikâyesi. Film, ‘küçük insanlar’ı otorite ve şiddet araçlarıyla donatan politik sistemin, onları kendi sonlarını hazırlayan bir şiddet mekanizmasının dişlileri haline getirişini anlatıyor.” –Emin Alper

Abluka, bugün 18:45‘te Çankaya Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde gösterilecek. Gösterime film ekibi de katılım sağlayacak.

İnsanın Değeri – The Measure of a Man (Stéphane Brizé)

the-measure-of-a-man-stephane-brize-filmloverss

İşini kaybeden Thierry, ailesini geçindirmek için zorlu bir mücadeleye girişir ve en sonunda büyük bir mağazada güvenlik görevlisi olarak çalışmaya başlar. Ancak burada da kaçınılmaz bir ahlaki seçimle karşı karşıya kalır; yasal kılıfına uydurularak yapılan sindirmelere ve işten çıkarmalara göz yummak… Cannes Film Festivali’nde Vincent Lindon’a En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü getiren film, hayatın gündelik ve tekdüze sahnelerinden bir insanlık dramı çıkarıyor. Fransızca özgün adı ‘Piyasa Kuralı’ anlamına gelen İnsanın Değeri, pek çok filmin es geçtiği sorunlara vurgu yapan bir vicdan muhasebesi.

İnsanın Değeri, bugün 21:15‘te Çankaya Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde gösterilecek.

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi